Ahşap Oymacılığı

Ahşap El Oyma Sanatı

Türk kültür ve tarihinde ahşap el oyma sanatı oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde kadar gelen cami, saray, hanlar ve tarihi evlerde bu sanatın en nadide örneklerini görmek mümkündür.  Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber önemi azaldıysa da özellikle son yıllarda tekrar öze dönüş ile birçok yerde tekrar bu sanatın eserlerini görmekteyiz.

Ahşap sanatı oldukça ustalık gerektiren bir sanattır. Sanat dalları içerinde icra etmesi en zor dallardan biridir. Hem yetenek hem de sanatsal bir tarzın bir arada harmanlanması gerekmektedir. Bu sanat oldukça ince bir sanat becerisi gerektirmektedir. Ahşap ile sanatın birleşmesi sonucu görülmeye değer mükemmel ve dayanıklı eserler gün yüzüne çıkmaktadır. Binlerce yıllık tarihi eserlerden günümüze kadar gelen ahşap el oyma sanatı eserlere günümüzde paha biçilememektedir.

Yorum (1)
Nergis ulak
2021-07-05 16:13:25

Ahşap dersi almak için aradım;ama ufak yere taşındığınızdan şimdilik ahşap dersi vermiyormuşsunuz.Bende sulu boya resim kursu,almaya basladım.Çok memnunum Gül hanımın ders anlatımı için burdanda kendisine teşekkür etmek istedim.

Yorum Yap